Využitie v priemysle

Vysoká produktivita vo výrobe je najčastejšie dosiahnutá pokročilým stupňom automatizácie. Automatizujú sa najmä výrobné postupy, pri ktorých je dosiahnutá značná úspora, prípadne je dosiahnutá vyššia úroveň presnosti, resp. lepšia chybovosť. Vzhľadom k tomu, že ide o veľkú nákladovú položku, existuje veľké množstvo krokov vo výrobe, ktoré by z princípu mohli byť automatizované, avšak z dôvodu vysokých nákladov nie je rentabilné tieto kroky automatizovať.

Systém Andam iControl umožňuje znížiť celkové náklady na automatizáciu (označované ako TCO – Total cost of ownership) na nutné minimum. Celkové náklady sa skladajú z obstarávacích nákladov, z ktorých väčšiu časť tvorí programovanie automatizačnej logiky. Takisto v prípade udržiavacích nákladov sú nákladnejšie zmeny, pri ktorých je potrebný zásah do programovej logiky automatizácie. Andam iControl rieši tento problém tým, že si zákazník nastavuje automatizačnú logiku sám bez potreby externého pracovníka. Takáto úspora umožní automatizáciu aj takých krokov, ktoré by boli so súčasnými systémami ekonomicky nevýhodné.

Systém Andam iControl je obzvlášť výhodné využiť v nasledovných prípadoch:

  • Monitoring výroby – zložitosť logistiky vo výrobe vyžaduje, aby boli dostupné informácie o hlavných parametroch výroby, ale najmä aby boli zodpovední ľudia o týchto parametroch včas informovaní. Napr. pripojením jednoduchého počítadla na konci výrobnej fázy je možné jednoducho sprístupniť počet vyrobených kusov priamo na obrazovku koncového zariadenia (napr. tabletu) vedúceho pracovníka a tým v reálnom čase sledovať plnenie denného plánu.
  • Sledovanie chybových stavov – priemyselné zariadenia používané vo výrobe veľmi často dokážu informovať o poruche, prípadne občas aj o blížiacej sa poruche. Menej často však dokážu túto informáciu aj doručiť zodpovednému pracovníkovi. Andam iControl umožňuje túto medzeru jednoducho vyplniť, pričom dokáže sledovať veľké množstvo zariadené a v prípade potreby doručiť informáciu príslušnému pracovníkovi.
  • Diaľkové ovládanie – niektoré situácie si môžu vyžiadať nielen vzdialený monitoring zariadení, ale na základe informácií z monitoringu aj zasiahnuť. Diaľkové ovládanie umožňuje zadefinovať ľubovoľné akcie, ktoré môže používateľ vykonať aj na diaľku, či už ide o otvorenie okna, alebo odstavenie stroja. Takéto akcie pomáhajú ušetriť čas na vyriešenie problému, alebo môže pomôcť s riešením chronických problémov – napr. nespoľahlivý stroj, ktorý je potrebné často reštartovať.
  • Sledovanie prevádzkových hodín – výkonné stroje vyžadujú pravidelné servisné zásahy na základe prevádzkových hodín. Tieto hodiny sú starostlivo sledované a nedodržanie servisného zásahu môže mať za následok aj stratu záruky. Preto je dôležité, aby bol čas prevádzky spoľahlivo sledovaný a v prípade dosiahnutia nastavenej hranice notifikovaný správca zariadenie, alebo aj priamo servisný technik.
  • Rozdeľovanie záťaže – v prípade veľkých prevádzok sú často z dôvodu spoľahlivosti inštalované zariadenia kritické pre výrobu aj viacnásobne, často vo vzťahu hlavné/záložné. Keďže sú tieto zariadenia technicky rovnocenné, je výhodné vzťahy pravidelne obmieňať, tzn. z hlavného sa stáva záložné a zo záložného hlavné. Tým sa dosiahne rovnaké opotrebenie súčiastok a následne je možné pokryť servisný zásah jedným výjazdom technika.